ČTVRTEK | 8. 7. 2021

10:00 | MARIENBAD KAFFEEHAUS

Místo: Kolonáda Lesní mlýn

Kafe a loupák

 

11:00 | ZÁVODY STROMŮ: START

Místo konání: stromová alej vedoucí k Lesnímu prameni

Pocta Janu Steklíkovi (organizátor: Jakub Felcman)
30 min

"Rozdejte jim čísla, stejně nepoběží." 

 

14:00 | RÉTROSPECTIVE: AUDREY: MORE THAN AN ICON

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Režie: Helena Coan, 2020, 100 min, anglicky s českými titulky

Audrey Hepburn získala svého prvního Oskara ve věku 24 let a postupně se stala jednou z největších světových kulturních ikon – jednou z nejkrásnějších žen své doby a legendární hvězdou tzv. „zlatého věku Hollywoodu“. Její styl a průkopnická spolupráce s Hubertem de Givenchy inspiruje dodnes. Ale jaká byla ve skutečnosti?

Důvěrný vhled do života Audrey Hepburn exkluzivně nabízí dosud nezveřejněné záběry ze soukromé sbírky její rodiny a zprostředkovává nebývalý a všímavý pohled na Audrey, její život a sny, její touhy i trvalý odkaz.

 

16:00 | FORUM MARIENBAD I: FILM NENÍ FILM

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Waldkino

To All Those (režie: Josh Weissbach) 2020, 7 min, bez dialogů (USA)

Městská symfonie Joshe Weissbacha zpomaluje běh velkoměsta kombinací rozostřených záběrů kolemjdoucích lidí a záběrů statických výškových budov. Město jako hlavní téma filmu připomíná klasické městské symfonie z 20. let 20. století, film To All Those ale na rozdíl od nich nezachycuje monumentalitu a chod velkoměsta a spíše připomíná zkoumavý pohled městského flanéra na procházce.

from time without beginning (režie: Lorenzo Gattorna) 2021, 7 min, bez dialogů (IND/USA)
Krátký nenarativní film vznikl v rámci umělecké stáže v galerii Kriti v posvátném městě Váránasí a byl natočen na formáty S8mm, 16mm a 35mm. Autor Lorenzo Gattorna žije a působí především v New Yorku. Programoval několik projekcí pro Anthology Film Archives, Antimatter nebo Maysles Cinema. V současnosti pracuje jako technik a lektor v Pratt Institutu v New Yorku.   
Projekt from time without beginning se dotýká tématu smrti, která v Kashi (jak je označováno město Váránasí ve starodávné védské literatuře) znamená vysvobození z koloběhu života.  

La Notte Salva (režie: Giuseppe Boccassini) 2019, 15 min, bez dialogů (IT/DE)
Film La Notte Salva italského experimentálního filmaře, Giuseppe Boccassiniho, který žije a působí v Německu, odkrývá pro lidské oko neviditelný svět mikroorganismů. Drobné živočichy natáčel Boccassini v noci a pod zvětšovací čočkou. Film je záznamem aktivity, a neustálého pohybu organismů, jejich migrace a kreativity, kterou se film nesnaží přiblížit lidskému vnímání.  

The Blind Night (režie: Emmanuel Piton) 2020, 11 min, bez dialogů (FR)
Zdá se, že muž se vydává za posláním, jehož smysl není zcela jasný. Z jeho paměti se vynořují útržky ve snaze uniknout vábení světa stínů.
Emmanuel Piton (1982) působí jako filmový režisér a profesor. Jeho osobní tvorba se pohybuje na pomezí experimentálního filmu a dokumentu. Vyučuje na univerzitě v Rennes na katedře filmových studií. Založil experimentální laboratoř Labo K, která se věnuje analogovému filmu. Jeho filmy, natáčené převážně na formáty Super8 a 16mm, distribuuje společnost Light cone.

Constant Agitation (režie: Christopher Gorski) 2021, 8 min, bez dialogů (DE)
Krátký film Christophera Gorského, který vznikl bez použití kamery připomíná rané pokusy Mana Raye s přímým osvitem fotocitlivého materiálu (tzv. rayogramy) a také jeho film Návrat k rozumu z roku 1923.  
Christopher Gorski pracuje především s 16mm filmem a za užití nejrůznějších fotochemických procesů zkoumá abstrakci v rámci pohyblivého obrazu. Působí jako ředitel umělci-řízené filmové laboratoře Analogfilmwerke e.V. v Hamburku, která tvoří zázemí pro vzdělávací aktivity a práci s filmovým materiálem.

 

19:00 | MARIENBAD GALA: PAŘÍŽ, KDYŽ TO HOŘÍ

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Slavnostní zahájení festivalu a projekce filmu

Paříž, když to hoří (Režie: Richard Quine) 1964, 110 min, anglicky s českými titulky

Paříž, když to hoří je film o natáčení filmu.

Gabrielle: O čem ten příběh je?
Richard: Je to akční, napínavé, romantické melodrama samozřejmě se spoustou komična. A, ehm, hluboko pod tím, základní vrstva společenského komentáře.

Hollywoodský producent Alexander Meyerheimer najal notorického alkoholika, spisovatele Richarda Bensona, aby mu napsal scénář jeho nejnovějšího filmu. Benson je už několik měsíců zalezlý v pařížském bytě, kde údajně na scénáři pracuje, ale ve skutečnosti si místo toho užívá života. Čas se ale krátí a Bensonovi už zbývají pouhé dva dny do odevzdání scénáře, a tak si najme dočasnou sekretářku Gabrielle Simpsonovou, aby mu ho pomohla dokončit včas.

 

21:18 | KINO SOUMRAKU: STUDIO MARIENBAD I

Místo: www.kinosoumraku.com

tvůrčí skupina Jana Senia 

 

21:30 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT I: NEVER SOL, WEREUS

Místo konání: Kolonáda Lesní mlýn

Afterparty

NEVER SOL (Sára Vondrášková)
melancholic slow synth dark pop

WEREUS