Místo: Kolonáda Lesní mlýn
Kafe a loupák
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Waldkino
Holoseč (režie: Mikoláš Arsenjev) 2020, 14 min, česky s anglickými titulky
Holiny jsou místa, před kterými uhýbáme zrakem. Vizuálně vytříbená černobílá reportáž se snaží obrazem zprostředkovat fyzický zážitek z těžby i z pasek, které denně vytváříme. A znepokojivě si klade otázku, zda opravdu pečujeme o les. „To, co tady předvádíme, je hra s tabulkami a čísly o to, kdo bude mít víc vytěžených kubíků – a která firma se na tom víc napakuje.“
MOveMENT (režie: Simona Donovalová) 2020, 14 min, bez dialogů
(Moment – z latinského slova moveō = být v pohybu) Vlny momentů plynou přes sebe, tvoříce řeku přítomnosti. Energie života nevzniká ani nezaniká, jen mění svoji formu. Nič se ničemu ve skutečnosti nerovná, každá stavba sněhové vločky je odlišná.
Těla z vody (režie: Klára Žantová) 2021, 8 min, česky s anglickými titulky
Projekt Těla z vody se věnuje kauze Bečva, která od září 2020 obsadila širokou část mediálního povrchu. Problematické a nejasné pozadí nehody, která narušila vodní ekosystém řeky Bečvy, zastírá environmentální́ i politicko-společenský dopad této události. Autorka situaci využila jako základní strukturu příběhu, který zrcadlí princip destruktivního lidského zásahu do krajiny. Vypravěči a tvůrci jednoho z dalších příběhů o Bečvě jsou samotní obyvatelé krajinné oblasti Beskyd.
Mare Nostrum (režie: Dimitris Anagnostou) 2020, 26 min, řecky a francouzsky s anglickými titulky (GR)
Rozlehlé a nehostinné pobřeží kolem poloviny 19. století, skupina cestovatelů z Grand Tour hledá Arkádii a antické ruiny, symboly rodící se řecké a evropské identity. O více než jedno století později leží na stejném pobřeží mrtvé tělo neznámého muže. Nehybný, takřka ochromený anonymní dav stojí bez hnutí a zírá.
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Waldkino
Poslední lovesong z muzikálu náhod (režie: Elena Pecenová) 2021, 8 min, česky s anglickými titulky
Poslední lovesong z muzikálu náhod je melodramatické autorské video balancující na hraně osobního obnažování a trapnosti. Dílo je složené z free stock videií a trashových instagramových příběhů autorky. „Když najdeš dobrý filtr, je to jako když najdeš skvělý lovesong, prostě se ti líbí a ujedeš si na něm i vícekrát.“
S každým dalším člověkem objevujícím se ve videu přichází i další scéna, další okno s videem. Je vůbec možné přenést emoce do videa? Nejde jen o to vytvořit třecí plochu pro naše vlastní emoce? Básně Všechny tvé miluji tě si beru, jako by byly pro mě a V každém záhybu mého obličeje se napojuje obličej někoho jiného jsou ze stejnojmenného básnického cyklu, který vznikl ve stejném roce jako video.
V meste lásky, kde ste, neviem byť sám (režie: Jan Kvíz) 2019, 8 min, česky s anglickými titulky
Kurz zážitkové turistiky V meste lásky, kde ste, neviem byť sám se snaží zprostředkovat hledání silně nabitých okamžiků, které jsme v dospívání sami sobě slíbili. Kde nalézt emocionálně adekvátní zážitky a přitom dokázat „zapomenout na ten čas, kdy spolu jsme si byli blíž.“ Jak s odpovídající vážností přežít v divočině lesoparků, „když človek v meste nemá byť sám.“ A jak osamocen jen pod tíhou hvězd odpovědět na otázku: Myslíš, že se pozná, že tě mám rád?
Říkal si Hurikán, kluk jako ty, na krku osmnáct, nesplnil slib, Už měl být s dívkou svou, jak se se šeří Už bylo k lásce prostřeno na večeři (režie: Jan Kvíz) 2020, 9 min, česky s anglickými titulky
Příběh dvou kamarádů, kteří si vypráví o svých prvních rozchodech a láskách, kde se skrze nostalgii, naivitu a patos subjektivní míchá s objektivním, globální vztahy se vztahy milenců a přátel. Video využívá estetiky 80. let propletenou s jejich dědictvím, současnými problémy klimatické změny, sucha a přírodně-technického dualismu. Přetvořené popkulturní odkazy kulturní minulosti se ironicky prolínají s důsledky jejich neuvědomělých aktivit.
Třpyt! (režie: Laura Trenčanská) 2020, 5 min, česky s anglickými titulky
Autorská videoesej Třpyt! organicky kombinuje natočený materiál s textovou složkou. Hlavní postava videoeseje se ocitá na pokraji šílenství kdesi v klasické české krajině. A najednou Třpyt! Psychedeličtí patrioti mu udělují titul zaraženec roku. Hypnotické psaní narativního lyrického textu vyprahlého kovboje, který zažívá na vlastní kůži ten známý pocit, když ti něco v životě uniká.
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Oranžérie (STUDIO MARIENBAD)
Uvedení jammovacího podcastu Ateliéru intermediální tvorby II (AVU)
45 min
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál
Zabouchnutá (režie: Vojtěch Strakatý) 2016, 13 min, česky s anglickými titulky
Aby zaujala kluka ze školy, zabouchne si čtrnáctiletá Klára dveře od domu. Uvnitř má jeho peněženku, kterou našla a slíbila mu ji předat těsně před jeho odjezdem na studijní pobyt. Společně tak čekají na náhradní klíče.
Teď správně, potom špatně (režie: Hong Sang-soo) 2015, 121 min, korejsky s českými titulky
Filmový režisér přijíždí o den dříve do města Suwon, kde má debatovat s diváky po projekci svého filmu. Při prohlídce místních památek se setkává s půvabnou malířkou Yoon Hee-jeong. Pozvání na kávu vede k pozvání na večeři, sklenka sodžu v suši baru vede k další sklence, pozvání na večírek vede ‒ možná ke sladké lásce, možná k trpkému vystřízlivění. Mezinárodně uznávaný režisér Hong San-soo svým snímkem přináší dva pohledy na romantické vzplanutí, ve kterém může každý okamžik změnit lásku v odcizení.
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál
Biela na bielej (režie: Viera Čákanyová) 2020, 74 min, slovensky s anglickými titulky (CZ/SK)
Videodeník režisérky z jejího pobytu na polské antarktické stanici, kde v roce 2017 natáčela film FREM (2019), jehož hlavní postavou byla umělá neuronová síť. Během pobytu vede autorka chatové konverzace s umělou inteligencí, které se dotýkají povahy filmu, umění a smyslu života a odhalují způsob myšlení oproštěný o lidskost a emocionalitu, nutící k hluboké introspekci. Záběry z každodenní rutiny na stanici kontrastují s lyrickými scénami člověkem neposkvrněné antarktické přírody, jež autorka doplňuje svými komentáři a myšlenkami, vyprovokovanými osamělostí ledem pokryté krajiny.
„Ako sa dá myslieť niečo principiálne neľudské? Točím film o umelej inteligencii, ale je to čoraz ťažšie, absurdnejšie. Antarktická krajina funguje ako droga. Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy? Som hmota s vedomím, ďaleko od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu.“ V. Čákanyová
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál
Moucha v kufru (režie: Quentin Dupieux) 2020, 77 min, francouzsky s českými titulky
Jean-Gab a Manu, dva prostí přátelé, najdou obří mouchu uvíznutou v kufru auta a rozhodnou se ji vytrénovat, aby si díky ní vydělali. Divoká a surrealistická road-movie od mezinárodně uznávaného režiséra Quentina Dupieux vypráví jedinečný komediální příběh o přátelství, velkých snech a ještě větších katastrofách, které se daly do pohybu po nalezení obrovské mouchy.
Místo: www.kinosoumraku.cz
tvůrčí skupina Jana Senia
Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Kabaret
HRTL
algorythmic, modular, livepatching
Leoš Hort alias HRTL je špičkový performer na modulární syntezátor a zakladatel brněnského kazetového vydavatelství Bükko Tapes, které vydává hudbu východoevropských bedroom producentů. Zároveň je stájovým jezdcem Bastl Instruments, kteří vyrábí hand-made open-source hudební hardware.
Hudba HRTL si prošla cestou od klasických nástrojů k modulárnímu syntezátoru, kde se z post-witch-housu vyvinula směrem k repetitivním rytmům s bohatými melodickými i zvukovými prvky, proměnlivou atmosférou a hravými strukturami.
Hrdina
tech house, melodic techno
“Hudba v lidech probouzí to nejlepší - pocit spojení, lásky a zábavy. Není nic hezčího, než takovým momentům přispívat. Ačkoli se rád nechám strhnout energií publika, nejčastěji hraju v žánrech Tech House a Melodického Techna.
Chci hudbou zachránit svět. A Mariánské Lázně jsou dobrý začátek.”