SOBOTA | 10. 7. 2021

10:00 | MARIENBAD KAFFEEHAUS

Místo: Kolonáda Lesní mlýn

Kafe a loupák

 

10:00 | THEATRE ELECTRIQUE: CRISTI PUIU

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál 

Malmkrog (režie: Cristi Puiu) 2020, 201 min, originální znění s anglickými titulky

 

14:00 | SKRYTÉ TITULKY: AUTORSKÉ ČTENÍ

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Oranžerie (STUDIO MARIENBAD) 

Autorské čtení z textů výtvarných umělců na pomezí literatury a současného umění
60 min

V rámci literárního čtení se představí autoři a autorky, jejichž práce se soustředí jak na filmovou tvorbu, tak i na delší textové útvary. Program bude rozdělen do dvou částí - v první se nám představí autorky autoři svými texty a ve druhé otevřeme diskuzi nad tématy jako je vocie-over, titulky, ekfraze aj. Čtení je spolupořádáno s Digitální kurátorskou platformou pro současnou poezii Psí víno. 

Laura Trenčanská (1993) „je mladá umělkyně vystavující místo plátna stan“* je také filmařka, výtvarnice a performerka narozená v Nitře. Momentálně studuje na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru Malby II. Vladimíra Skrepla. Společně s Johanou Novotnou založily filmové studio DOG DIED HERE, nezávislou filmovou produkci nízkorozpočtových až bezrozpočtových krátkometrážních béčkových filmů s áčkovým obsahem. Její předchozí práce pracující s textem: Fatamorgana, Smoke on the salad fields nebo Scifi alibi. 

Elena Pecenová (1994) studuje na Akademii výtvarných umění obor Intermédia II. Je finalistkou a držitelkou zvláštní ceny poroty v Literární soutěži Františka Halase a je taktéž držitelkou prémie v literární soutěži Básne SK/CZ 2019. Působí jako šéfredaktorka digitální platformy pro současnou poezii Psí víno. Ve své práci se zabývá performance a přesahy textu do medií současného umění. Vystavovala například v Kasselu či v New Yorku. Zabývá se uměleckou terapií a psychologií, kterou aktuálně taktéž studuje.

Roman Štětina (1986) je intermediální umělec a pedagog, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého a ESSL Award. V současné době působí jako asistent v Ateliéru intermediální tvorby II. na AVU. Ve své práci propojuje zájem o zvuk a mluvené slovo především ve vztahu k rozhlasovému či televiznímu vysílání, a silnou vizuální stránku s ním spojených předmětů či situací, které zachycuje prostřednictvím videa, instalace, audiovizuálních intervencí a dalších médií. Číst bude z knihy Centones, kterou tvoří přepisy jeho performancí, videí, audio nahrávek a výstavy. Knihu vydal PAF ve spolupráci s nakladatelstvím AVU.

*citace z TV Brno 

 

15:00 | FORUM MARIENBAD V: FILM NENÍ LOTERIE

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Waldkino

Fibonacci (režie: Tomáš Hubáček) 2020, 8 min, bez dialogů
Krajinou polí běží lidské hejno. Třináct performerů v kapkovité formaci tvoří jediný organismus, řízený kolektivní inteligencí či intuicí. Přelévá se krajinou geometrických vzorců po terénních vlnách, obtéká remízky, rozděluje se, přeskupuje a znovu spojuje. Zastavuje se na horizontu, odpočívá, běží dál.
Kontrast živého pohybu s nehybnou geometrií krajiny.

Soon It Will Be Dark (režie: Isabell Heimerdinger) 2020, 22 min, bez dialogů
Noc a den na vzdáleném ostrově.
Život na ostrově se řídí střídáním dne a noci. Tam, kde jediná cesta proniká do lesa, je vzduch teplejší, v hustém podrostu vlhčí. Mužova práce ve stínu vysokých stromů je doprovázena zvuky přírody. V noci, na druhém konci cesty, jeho samotu zmírňují hlasy ostatních, u hřejivého ohně, až do prvních záblesků ranního světla.
Z filmu se stává cvičení v rozjímání, pečlivě prováděné opakující se akce, jako je přejezd krajiny v pickupu, sledovací záběr sklouzávající mezi pevninou a mořem do elipsy. Atmosféra je naprosto klidná, lhostejná k vnějšímu světu, který by mohl ohrozit její křehkou rovnováhu – zvuky večírku doléhající z dálky nebo televize se vším tím nezřetelným blábolením.

LOTTERY DRUM (4 26 30 36 45 49 / 17) (režie: Roman Štětina) 2021, bez dialogů
Hry, sázky, výhry, prohry, očekávání, zklamání.
Záznam losování šťastných čísel.
„Ne nadarmo se nádobě, z níž se losuje, říká osudí…“

Burning Cigarette (autor: Roman Štětina) 2021
work-in-progress, audiovizuální performance

 

16:30 | FORUM MARIENBAD VI: VLADIMÍR TURNER

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

retrospektivní pásmo filmů Vladimíra Turnera

Retrospektivní přehlídka filmů umělce Vladimíra Turnera, který ve své práci propojuje film, instalace, performance a intervence do veřejného prostoru. Soustředí se na socio-politická témata udržitelnosti a urbanismu, reflexi aktivismu a DIY kultury. Jeho umělecké projekty často vznikají přímo ve veřejném prostoru, i protože je mu tento kontext bližší než ideologický prostor bílé krychle. 

Solaris (4 min)
FLOW (10 min)
14,4V17.11. (4 min)
Solitude (6 min)
Nevim coby (10 min)
Funeral (10 min)
Dead Man (4 min)
Guestlist (20 min)
trailer Modern Times (1 min)

 

17:30 | VERNISÁŽ VÝSTAVY: ZUZIAKOVSKÉ PARADOXY V KRABICÍCH

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Oranžerie (STUDIO MARIENBAD)

úvodní slovo kurátora Jozefe Cserese

hudební doprovod: Ivan Palacký

 

18:30 | RÉTROSPECTIVE: ALAIN RESNAIS: VÁLKA SKONČILA

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Válka skončila (režie: Alain Resnais) 1966, 121 min, francouzsky s českými titulky

Drama španělského republikánského emigranta, který ve Francii pokračuje v protifrankistickém odboji, a jeho krize identity jsou podány skoro deníkovým způsobem. Děj zasazený do tří dnů tematizuje nejen protiklad mezi erotickými vztahy a konspirací, ale hlavně otázku identity a s ní související paměti. Film Válka skončila byl za přítomnosti režiséra uveden i na MFF v Karlových Varech 1966, kde získal kvůli protestům španělských komunistů jen Cenu FIPRESCI. Film byl natočený podle scénáře Jorga Semprúna.

 

20:30 | THEATRE ELECTRIQUE: GASPAR NOÉ: LUX ÆTERNA

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Lux Æterna (režie: Gaspar Noé) 2019, 51 min, francouzsky s českými titulky

Esej o kinematografii, lásce k filmu a hysterii filmového natáčení.

"Postavte ji na hranici a zapalte oheň", křičely davy venku.
Světlo věčné ať jim svítí, Pane
Se svatými tvými na věky,
neboť dobrotivý jsi
Odpočinutí věčné dej jim, Pane,
A světlo věčné ať jim svítí,
Se svatými tvými na věky,
Neboť dobrotivý jsi.

 

21:16 | KINO SOUMRAKU: STUDIO MARIENBAD III

Místo: www.kinosoumraku.cz

tvůrčí skupina Jana Senia 

 

22:00 | ZÁVODY STROMŮ: CÍL!

Místo: stromová alej vedoucí k Lesnímu prameni

Pocta Janu Steklíkovi (organizátor: Jakub Felcman)
30 min

 

22:00 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT: BANGLADEŽO, ESTER

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Waldkino

Afterparty

Bangladežo
milenium R&B party, folklor bollywood balcan deepdubstep
Nekonečné spektrum stylů. Milenium rnb party střídá folklor, bolywood balcan deepdubstep. To vše v rámci jednoho setu.

ESTER
industrial, darkwave
Pražská DJka Ester pocházející z Itálie, je tak trochu mladou krví místní scény. Její nadšení pro elektronickou hudbu ji přivedlo k prvnímu živému vystoupení v roce 2018 a od té doby se s ní vydáváme na dlouhou, temnou, stupňující se cestu jejích setů inspirovaných především zvuky elektronické body music, industrialu a post-punku.
Jejímu hudebním výběru se ale meze nekladou, můžete ji slyšet hrát i dark-ambientní a orientální věci, které dennodenně vyplňují tiché pauzy v jejím životě.