NEDĚLE | 11. 7. 2021

10:00 | MARIENBAD KAFFEEHAUS

Místo: Hotel Lesní mlýn – Kolonáda

Kafe a loupák

 

11:00 | FORUM MARIENBAD VII: FILM NENÍ MATERIÁL

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Kabaret

Stěna, Pták (režie: Roman Ženatý) 2021, 11 min, bez dialogů
Krátký film, rozvíjející motiv autorova snu z 11. 8. 2020. Technicky jde jako i u jiných autorových projektů o koláž sestavenou z materiálu poskytnutého internetem. V obsahu filmu se odráží společenské okolnosti poslední doby, spojené hlavně s izolací, ale nepochybně i roviny jiné a hlubší. Roman Ženatý se v tomto filmu snaží vyprávět příběh prostřednictvím nehybného obrazu - fotorománu. Referenční pro něj v této metodě byl především film La Jetée (1962) Chrise Markera.  

Vlny (režie: Anna Wysocká) 2020, 2 min, bez dialogů
Vlny jsou experimentální audiovizuální dílo, které vzniklo jako bakalářská práce v ateliéru filmové a tv. grafiky na UMRPUM. Jedná se o animaci pleteniny v kombinaci s pletenou animací. Čímž se myslí kamerové snímání pletených obrazů a pletených framů (pletený filmový pás). Je to vlněný deníkový animovaný záznam z cest po Skotsku. Obrazy, jejichž fragmenty jsou ve filmu k vidění byly tvořeny podle fotografií, pořízených během dvou návštěv autorčiny oblíbené země.

Pies z głową (režie: Auden Lincoln-Vogel) 2020, 15 min, polsky s anglickými titulky (USA)
Kreslený film Pies z głową je osobní výpovědí amerického animátora a experimentálního filmaře Auden Lincoln-Vogela o neuskutečnitelné lásce v nemožnosti jazyka. Příběh je strukturován autorovým nesouvislým vyprávěním v polském jazyce. Neznalost cizího jazyka přitom vytváří prostor pro imaginaci a tvorbu nových dosud neexistujících slov. Nesouvislost a nepřesnost jako strukturní prvek filmu se projevuje i v metodě animace. Figurativní obrysy kreseb povstávají a opět zanikají z nahodilých čar a teček, rychlost animace kolísá mezi statickými obrazy a pohybem. Jazyk a film jsou odhaleny na kost.          

Kafkaland (režie: Tobi Sauer) 2020, 6 min, česky a německy s anglickými titulky (DE)
Krátký dokumentární film o konci filmových laboratoří v Čechách je pomyslným epilogem jednoho období práce s filmovým materiálem.  
“Barevné záběry, pořízené na 35mm negativ, zachycující filmové laboranty při práci, jsou těmi posledními, které vložili do vyvolávacích automatů před jejich odstavením a vypuštěním lázní dne 30. 6. 2014.
Film je věnován všem letitým pracovníkům filmových laboratoří, kteří ze dne na den přišli o svou práci.”

Konec filmových laboratoří v Čechách (režie: Richard Vacula) 2020, 15 min, česky
Krátký dokumentární film o konci filmových laboratoří v Čechách je pomyslným epilogem jednoho období práce s filmovým materiálem.  
„Barevné záběry, pořízené na 35mm negativ, zachycující filmové laboranty při práci, jsou těmi posledními, které vložili do vyvolávacích automatů před jejich odstavením a vypuštěním lázní dne 30. 6. 2014.
Film je věnován všem letitým pracovníkům filmových laboratoří, kteří ze dne na den přišli o svou práci.“

 

14:00 | FORUM MARIENBAD VIII: LOIS PATIÑO

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál 

Lúa Vermella (režie: Lois Patiño) 2020, 84 min, španělsky s anglickými titulky (ES) 

Ve vesnici na pobřeží Galicie se zastavil život. Místní obyvatelé vyprávějí o zvláštní síle moře, čarodějnicích, červeném měsíci a o tom, jak muže, který zachraňoval utonulá těla námořníků, smetla do hlubin moře zkamenělá vlna. Film propojuje skutečný příběh zemřelého potápěče Rubio de Camelle s mýtickými a archetypálními příběhy oblasti Galicie, balancuje mezi životem a smrtí, realitou a imaginací. Film měl světovou premiéru na Berlinale v sekci Forum. 

16:00 | THEATRE ELECTRIQUE: IRENE GUTIÉRREZ TORRES

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Mezi psem vlkem (režie: Irene Gutiérrez Torres) 2020, 75 min, španělsky s českými titulky

Tři veteráni z angolské války se hluboko v džungli kubánského pohoří Sierra Maestra nechtějí vzdát revolučního ducha, který je před více než třiceti lety nerozlučně soudružsky spojil. Oblečeni ve svých starých uniformách jsou stále ve střehu a pokračují ve výcviku na nekonečnou misi: je to válečná hra, v níž se stále mohou cítit respektovaní, silní a především duševně mladí – poslední samurajové kubánské revoluce.

 

17:30 | FORUM MARIENBAD IX: FILM NENÍ PERFORMANCE

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Kabaret

Kittychaosplanet (autor: Jakub Krejčí) 2021, 50 min, audiovizuální performance

Kittychaosplanet je dlouhodobý performance projekt umělce Jakuba Krejčího, ve kterém zkoumá možnosti interaktivní improvizace a komponovaní s 3D herní simulací a modulární syntézou. Hardware, software a obsah jsou vždy novější jako součást procesu. Forma improvizované audiovizuální performance umožňuje bezprostředně sdílet proces utváření fantastických virtuálních krajin.

Jakub Krejčí je absolvent Centra audiovizuálních studií na FAMU, kde nyní působí na pedagogické a výzkumné pozici.

 

19:00 | THEATRE ELECTRIQUE VI: JEAN-LUC GODARD

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Kniha obrazů (režie: Jean-Luc Godard) 2018, 84 min, francouzsky s českými titulky

Jean-Luc Godard pokračuje v cílevědomé dekonstrukci tradičního pojetí filmu. Tentokrát se jeho esejistický opus podobá spíše videoartu. V pěti kapitolách (protože pět je prstů na ruce, pět je smyslů a pět je světadílů) přináší své vidění světa a kultury. Sadismus obrazů-znaků vkrádajících se do naší paměti. Ilustrované lži a falešná morálka, zrozené ze zločinů politiky. Audiovizuální intelektuální deník, kronika myšlení a dekonstrukce obrazů konfrontuje různé projevy ohrožení ducha, kultury, civilizace. Ejzenštejn, Hollywood, youtubeři džihádu.

 

21:00 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT I: DJ JUKEBOX

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Kabaret

Afterparty

"FOR YOUR PLEASURE"
Na závěr festivalu zahraje tajemný kolektiv Jukebox djs, k tanci a poslechu. Na přání, rozloučení, díky a šáteček.

 

21:16 | KINO SOUMRAKU: STUDIO MARIENBAD IV

Místo: www.kinosoumraku.cz

tvůrčí skupina Jana Senia