NEDĚLE | 30. 8. 2020

CELÝ DEN | IMAGINÁRNÍ KINO MARIENBAD: POHŘEŠOVANÁ, ANATOMIE STRACHU

Místo konání: Café Opera

Poslech podcastů

Pohřešovaná
Čtrnáctiletá Ivana Košková zmizela beze stopy v červenci 1997 na krátké trase mezi dvěma vesnicemi. Po dvaceti letech se dokumentarista Petr Hátle pokouší zjistit, jak tato náhlá ztráta ovlivnila životy Ivaniných blízkých. V osmidílném krimi podcastu rekonstruuje okolnosti jednoho z nejzáhadnějších případů novodobé kriminalistiky.

Anatomie strachu
Předpremiéra
Intimní mikrohorory ve zvuku.
Co se v nás odehrává, když jsme vyděšení? S Brit Jensen, Jiřím Slavičínským a Martinem Ožvoldem připravujeme sérii skutečných příběhů, které jdou až na dřeň lidského strachu.

 

10:00 | MARIENBAD KAFFEEHAUS

Místo: Café Opera

Kafe a loupák

 

11:00 | PUBLIC SERVICE: MARTIN ŠRAJER

Místo konání: Hotel Polonia

Kurátorský výběr studentských filmů, 66 min + úvod

Pouštět draka / The Kite
Režie: Martin Smatana, 13 min

Absolventský snímek slovenského režiséra Martina Smatany vypráví poeticky, za využití symbolů a jemných metafor o tom, jak se malý chlapec vyrovnává se smrtí dědečka. Výtvarně atypický a animačně náročný film je určen především dětskému divákovi, kterému nenásilně ukazuje, že ačkoliv všechny bytosti musí jednou odejít, existuje způsob, jak s nimi být dál.

Sněžka / Sněžka
režie: Elvira Dulskaia, 26 min

Mašin syn Alexej nečekaně zemře během vojenské služby. Zůstává po něm mobil, uzamčený kódovou otázkou. Maša se snaží přijít na odpověď a odemknout mobil, aby se podívala na Alexejovy fotografie. Mezitím v penzionu Maši na pobřeží jezera se ubytuje pár zahraničních turistů, kteří naruší její samotu.

Proč se cítím jako kluk? / Why do I feel like a boy?
režie: Kateřina Turečková, 27 min 

Ben je 16 letý trans muž, který svou identitu nemíní pod tlakem společnosti skrývat. Se svými skutečnými pocity utíká do on-line světa a opravdově šťastný se cítí například ve chvíli, kdy se pomocí klíčovací technologie představuje svou možnou budoucnost. Intimní portrét skromné rodiny ve svízelné situaci v malé vesnici někde na jihu Vysočiny.

 

13:00 | FORUM MARIENBAD VI: MIXTAPE

Místo konání: Hotel Polonia

Chun nuan hua kai (From Tomorrow on, I Will)
Režie: Ivan Marković, Wu Linfeng, 60 min

Rozlehlé, neustále se rozrůstající město odcizující se svým obyvatelům. Zatímco Li pracuje v noci a ve dne spí, jeho spolubydlící má zcela opačný denní rytmus. V podzemním bytě dva muži sdílejí jedno lůžko, avšak neustále se míjejí. Jejich letmá setkání spolu s pokojem, který sdílejí, vytvářejí pro oba dočasný příbytek, který však budou muset zanedlouho opustit. 

 

15:00 | THEATRE ELECTRIQUE PART IV: JAKUB VRBÍK, MATĚJ SLÁMA

Místo konání: Hotel Polonia

Lukoprenium 1522 
4 min
Hororem inspirovaný postup práce výroby jednoho člověka.

PERUN, bůh bouřky a deště
9 min

Nebývale vyvedená transmogrifikace (Unprecedentely done transmogrification)
10 min
Dva zkoumané subjekty z Paleontologického ústavu „Člověk a moře" jsou stále na útěku. Rekapitulace pro zbývající posluchače. Na první pohled mohou nápadně připomínat ženy…

O Noře (About Nora)
34 min
Film je portrétem mladé, přibližně pětadvacetileté Nory. Ta měla pocit, že jí v životě něco chybí, že by potřebovala zažít něco extrémního. Východisko z tohoto ponurého duševního rozpoložení jí nakonec nabídne její přítel Erik. Jednoho všedního dne jí přehodí přes hlavu pytel, sváže ji, naloží do kufru auta a zaživa pohřbí v improvizované rakvi. A to je teprve začátek.

Dveře 8090 (Doors 8090)
6 min
Hororově laděný příběh vypráví o úsměvné posedlosti lidských bytostí, ignorujících za každou cenu nesmyslnost svého bytí. Věří v nutnost a nevyhnutelnost svého počínání. Dokonce ani smrt jim nedokáže zavřít oči a přinutit je k věčnému odpočinku. Jsou hnáni neumírající touhou, která je nutí za každou cenu dokončit svůj úkol. Jedině tak můžou dosáhnout klidného odpočinku, ať už se nám jejich poslání může zdát jakkoliv nesmyslné.

Tanec sv. Víta (Danse Macabre)
10 min
Taneční záchvat, to je nekontrolovaný tělesný pohyb, mánie, klepot, dupot. Je to tělesný pohyb, který je tak silný, že se jím sama oběť usmrtí. Mystifikační dokument o fenoménu tanečních morů, které se odehrávaly v 15. století.

Ajznboňák F 30.2 (Red Cap F 30.2)
14 min
Blízká budoucnost, vyhořelé společenství trosek a člověk, který sní o obyčejném fádním životě... Nebo nenaplněný ajznboňák, který sní o životě v akčním světě. Představy a rybička splývají v jedno.

 

17:00 | THEATRE ELECTRIQUE PART V: VIERA ČAKÁNYOVÁ

Místo konání: Hotel Polonia

Viera Čakányová: FREM
73 min

„Frem“ je slovo, které nic neznamená; slovo, které pouze cosi připomíná. Jeho nejbližší etymologickou konotací je staroanglické slovo „fremd“ znamenající cizí. Při pokusu vytvořit univerzální umělou inteligenci se nevyhneme antropomorfickému uvažování, protože nemůžeme překročit hranice vlastní mysli. Film FREM je pokusem dostat se za tyto hranice; pokusem vytvořit neantropomorfický film. Je to audiovizuální rekviem za druh Homo sapiens.

 

19:00 | FORUM MARIENBAD VII: MATERIAL

Místo konání: Hotel Polonia

Zrcadlo 
2019, ČR, 7 minut, česky s anglickými titulky
digitální projekce (výchozí materiál 16 mm film)
Režie, kamera, střih a námět: Juliana Moska
Zvuk a mix zvuku: Klárka Ondračková
Hudba: Štěpán Moska
Hrají: Petr Macháně, Antonín Kolář, Rozálie Kroupa, Amálie Kroupa, Kilián Kroupa, pes a kočka
Producent: Studio FAMU

Zrcadlo jako vynález, svět i dušezpyt. Ptám se. Ptáme se, kdy se poznáme? Jednou z odpovědí může být méně rigorózní verze testu značka a zrcadlo.
Film vznikl v rámci cvičení 1. ročníku KDT FAMU s názvem Můj pohled na skutečnost, na které mi záleží.

Něco nad námi 
2019, ČR, 7 min, česky s anglickými titulky
Štáb: Martin Dušek, Zdeněk Maryška
Režie: Martin Dušek

Film Něco nad námi se vztahuje k místu zvanému Opékadlo, které v lese založili autorovi prarodiče. Padesát let společného příběhu prarodičů a příbuzných ilustruje prostou touhu po nezávislosti a osobním klidu. Místo se nachází vedle cesty, která se zvedá k více, jak dvě stě let staré poutní kapli. 
Otevírá se kus nebe a nad námi je slyšet praskající elektřina i modlitby.
Absolvent Katedry fotografie na FAMU Martin Dušek ve svých pracech zkoumá vztah člověka k jeho okolí. Svoji praxi vnímá jako kontinuum událostí, které se vzájemně ovlivňují.

Erde im Mund 
2020, Německo, 20 minut, bez dialogů
digitální projekce (výchozí materiál 16mm)
Režie: Ewelina Rosińska
Camera, Sound, Edit: Ewelina Rosińska
Grading: Faraz Fesharaki
Mix: Jan Pasemann
Production Manager: Andreas Louis

Spřežení míjí les, sbor zpívá Zdrávas, kuře spí v městském parku. Lidé přechází ulici, tvář v metru. Kdosi ve zkušebně nacvičuje novou píseň, jiný je houpán přítelem. V chrámu je svěcen kněz a oddán pár. Maratonec u cílové pásky.
Fotoalbum připomíná sled myšlenek, vytváří nové obrazy a vztahy mezi fotografiemi. Také kamera Bolex v Erde im Mund důvěřuje instinktům, přirozeně nalézá obrazy, jež se vynořují a občas se až vtírají. Ve smyslové sekvenci je obrazům dovoleno padat a svobodně hledat své příběhy, jež tvarují jejich existenci - mezi vírou, patriotismem, anarchismem a turismem v Polsku a Německu, mezi skicami návratu a příjezdu, nadčasových okamžiků každodenního života v Portugalsku, jednoduchých gest a zvláštních zvuků v Brazílii a Řecku. 16mm pouť v sedmi kapitolách.

Olivová hora 
2019, ČR, 8 minut, česky s anglickými titulky
digitální projekce (výchozí materiál 8mm film)
Režie: Roger Nichols
Štáb: Já s pomocí Juliany Moska
Obsazení: Trevor Sage a Chaim Kočí
Producent: Bůch

Nejdřív bylo slovo, pak zpívali ptáci a nakonec tu sedí kameny a nápisy. Jaká je souvislost polozapomenutých zarostlých náhrobků a mosazných dlaždic s vyrytými jmény? Zapomínání a vzpomínání jako vztah mezi živým a mrtvým. Mezi rituálem a filmem.

Tefnut 
2019, ČR, 21 min, česky s anglickými titulky
Režie: Michaela Rožnovská
Štáb: Michaela Rožnovská, Tereza Malinová, Karolína Levková, Pavel Divín, Tereza Zbořilová, Jakub Ides, Lea Nguyen Produkce: Tereza Malinová

Tefnut, egyptská bohyně vláhy a vody, láká milostnou básní do nejkrásnějších zákoutí mořského světa. Jak se ale člověk této bohyni odvděčuje? Rybářské sítě se jí plní něčím jiným než rybami. Lidé by se měli mít na pozoru před jejím hněvem.
Film studentky Ateliéru video, multimédia, performance Jiřího Surůvky na Fakultě umění Ostravské univerzity. Ve svých pracech se Michaela Rožnovská dlouhodobě zabývá přetvářením reálného světa do umělého.

 

21:00 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT IV: AID KID

Místo konání: Kolonáda Ferdinandova pramene

Afterparty: Aid Kid
aidkid.cz