ČTVRTEK | 7. 7. 2022

10:00 | MARIENBAD KAFFEEHAUS

Místo: Kolonáda Lesní mlýn

Kafe a loupák

 

15:00 | FORUM MARIENBAD I

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

69 minut 

PLUME | 2022, 7 min, bez dialogů (CAN)
Režie: Mike Rollo
P L U M E reaguje na zprávu State of Canada’s Birds Report z roku 2019, kterou vydala organizace Environment and Climate Change Canada, že diverzita a početnost kanadských ptáků prudce klesá. Při přemýšlení o této zprávě a dopadech změny klimatu a naší propojenosti s přírodou jsem se stal vášnivým pozorovatelem ptáků, nahrával ptačí zpěv a sbíral a označoval vyhozené peří a směsi prachového peří. Obrázky v P L U M E jsou otisky z peří napuštěných rostlinným vývojovým roztokem, fytogramovou technikou vyvinutou filmařem Karlem Doingem, a reanimované pomocí optických tiskových a digitálních editačních technik.

Presagio (původní název: Presage) | 2022, 26 min, španělsky s anglickými titulky (COL)
Režie: Juliana Zuluaga & Tiagx Vélez
Řev bestie vychází z nejhlubší nory Země. Bouřky, větry and řeky předpovídají the friction of times. Ekosystémy, které vládly stovky let se hroutí. Krátký film vytvořený ve spolupráci s trans-animal umělkyní Analú Laferal.

Datura’s Aubade | 2021, 17 min, španělsky s anglickými titulky, česká premiéra (USA, MEX)
Režie: 
Farmář objeví spadlý meteorit ve vysokých pouštích Chihuahuy. Mimozemšťanská Země and Země Mimozemšťanů se mísí prokletí smrtelného stínu noci. 

CURRENTS (původní název: Perpendicolare Avanti) | 2021, 18 min, bez dialogů, světová premiéra (CAN, ITA)
Režie: Federica Foglia
Film prozkoumává dynamiku obývání meziprostoru několika zemí a dočasností? skrze vizuální a zvukovou abstrakci, proplétání a recyklování starých filmových materiálů a fragmenty jinak anonymních osiřelých filmů. Využitím těchto tzv. útržků, CURRENTS je film rozsáhlé nápravy, ručně ošetřené s využitím techniky transferu emulze, čímž dochází k opětovnému představování, konstruování a de-konstruování liminality? imigračního života.

 

16:30 | VZORY: ALAIN RESNAIS: Loni v Marienbadu

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Loni v Marienbadu (původní název: L'Année dernière à Marienbad) | 1961, francouzsky s českými titulky
Režie: Alain Resnais
V honosném barokním hotelu muž přichází na setkání se ženou, které jí přislíbil před rokem. Žena si však na slíbenou schůzku nevzpomíná a vytrvale ji popírá. Muž se tedy v labyrintu z mramoru a zlata snaží vdanou ženu přesvědčit o jejich setkání a znovu ji dobýt. V okázalém sídle, kde neexistuje čas ani prostor se odehrává mysteriózní surrealistické drama založené na hře s realitou, sny a představami.

 

19:00 | VZORY: ALAIN RESNAIS: Stará známá písnička

Místo konání: Hotel Lesní mlýn – Velký sál

Stará známá písnička (původní název: On connaît la chanson) | 1997, 120 min, francouzsky s českými a anglickými titulky
Režie: Alain Resnais
Každý zná tu písničku, která je plná malicherných hádek, omluv, malých či větších lží, kde se kdokoliv náhle zamiluje, kde se opouští a odpouští a znovu schází. A to vše v bravurní hříčce protkané, nebo chcete-li vyprávěné, prostřednictvím šansonů například Aznavoura, Bécauda, Edith Piaf či Johnnyho Hallydaye. Natočil ji s nebývalou lehkostí pětasedmdesátiletý nestor francouzské kinematografie Alain Resnais a byl za ni také patřičně oceněn. Na 48. Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně 1998 mu byl při příležitosti uvedení snímku Stará známá písnička udělen Stříbrný medvěd za vynikající přínos současnému filmovému umění a na domácí půdě ve Francii získal film celkem devět Césarů, mezi nimiž i toho za nejlepší francouzský film roku.

 

21:30 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT: Viah

Místo konání: Kolonáda Lesní mlýn

Afterparty

Viah
Elektropopová kapela Viah, kterou tvoří trojice Vi Tranová, Rosalie Malinská a Veronika Hurtová. Debutové album Tears of Giant, které produkoval Jiří Burian, napsal Vi sama, následně ale zjistila, že se na podiu cítí, když není osamocená. Tento holčičí gang vyhrál soutěž Czeching organizovanou Radiem Wave. Viah je nejen o ambiciózním popu, ale také o pódiové choreografii a tanci, jemuž dívky přikládají stejnou důležitost.

Letos Viah vydala druhou a značně experimentálnější desku Crash Report. Stejně jako letošní ročníku Marienbadu se deska věnuje lidské paměti, její prchavosti, spletitosti až chaosu. Album je jakýmsi depozitářem emocí nahromaděných za poslední dva roky, alegorie všelijakých citových i rozumových explozí a implozí.

 

22:30 | DOJETÍ / ERGRIFFENHEIT: St. Jakob

Místo konání: Kolonáda Lesní mlýn

Afterparty

St. Jakob
DJ a producent dříve spojovaný hlavně s projekty XYZ Project nebo Good Vibes Crew. Jeho selekce často osciluje mezi zajímavostmi osmdesátkové a devadesátkové taneční hudby a nedávno vydanými nahrávkami. Definující pro jeho sety je hlavně touha poznávat neustále novou a neoposlouchanou muziku ať jde o disco, house, new wave nebo electro.

  


ČTVRTEK | 7. 7. 2022     PÁTEK | 8. 7. 2022     SOBOTA | 9. 7. 2022     NEDĚLE | 10. 7. 2022